ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА
ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Олексій Кучер та нардепи зустрілися з харківськими правниками, які брали участь у розробці Конституції України

28 червня 2020 | 13:28

Олексій Кучер та нардепи зустрілися з харківськими правниками, які брали участь у розробці Конституції України

Захід відбувся 28 червня в Національній академії правових наук України в Харкові.

Під час зустрічі обговорили як історію створення Основного Закону, так і сучасні тенденції та зміни, які пропонуються до Конституції.

«На мій погляд, 28 червня 1996 року – це епохальна дата в історії України. Адже саме з цього моменту почався фундаментальний, системний розвиток державності», - сказав голова ХОДА Олексій Кучер, вітаючи учасників заходу.

Він відзначив, що представники законодавчої та виконавчої влади зустрілися з правниками для того, щоб отримати важливий досвід та почути настанови від людей, які стояли у витоків сучасної української державності.

«Знаю, що ви приклали всі зусилля для того, щоб наша Конституція була визнана міжнародною спільнотою як найпотужніша конституція у світі, - звернувся до присутніх народний депутат України, голова міжфракційного депутатського об’єднання «Слобожанщина» Павло Сушко. - Мені приємно, що я та деякі з моїх колег – народних депутатів – закінчували Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого. Зараз ми, використовуючи ті навички, які ви нам давали у свій час, створюємо закони, які приймає Верховна Рада України. Будемо раді постійно бути з вами на зв’язку та проводити консультації».

Про те, як створювалася Конституція України, під час зустрічі розповіли безпосередні учасники процесу – ректор НЮУ ім. Я. Мудрого Василь Тацій, який входив до складу Конституційної комісії, та народний депутат України 4-х скликань Олександр Бандурка, який працював над Конституцією в парламенті.

«Робота проходила, незважаючи на певні протиріччя, на великому піднесенні, - розповів Василь Тацій. – Усе ж таки здійснилася багатовікова мрія нашого народу про самостійність та незалежність. І тому люди працювали з великим натхненням. Громадяни України писали сотні листів, зауважень, побажань, таким чином у мене є всі підстави сказати, що це була така загальнодержавна творчість та загальнодержавний порив, щоб створити кращу Конституцію. Мені особливо приємно, що значна частина членів конституційної комісії – це були члени нашого колективу».

Олександр Бандурка підкреслив, що дуже неправильно говорити, що Конституцію України приймали за одну ніч.

«Підготовчий процес фактично йшов 6 років незалежності України. За ці 6 років було подано на розгляд у Верховній Раді 15 проєктів Конституції. Головні розходження у них були в питаннях власності, мови, Криму, військової бази в Севастополі, політичного життя – наявності партій. Один з варіантів відрізнявся оригінальністю – це Конституція, подана від Конгресу українських націоналістів, де Крим був передбачений не як республіка, а як Кримська область. Можливо, якби він був прийнятий, трошки інакше розвивався б політичний процес», - відзначив Олександр Бандурка.

Він нагадав, що в 1995 році був підписаний конституційний договір між парламентом та президентом. Він передбачав, що  проєкт Конституції буде прийнятий протягом року. Термін стікав 8 червня 1996 року, і тодішній Президент України Леонід Кучма вже підписав указ про проведення референдуму, на якому буде затверджена Конституція.

«Парламент був приречений приймати, домовлятися. Йшла напружена робота, голосували без перерви на обід. У 9 годин 30 хвилин 28 червня 1996 року було проголошено, що Основний Закон України прийнятий», - розповів учасник подій.

Учасники заходу також обговорили сучасні виклики, які постають перед українськими законотворцями та правниками, та зміни, які пропонуються до Конституції України.

Фото

Теги: кучер сушко тацій бандурка день конституції правники

Версія для друку Поділиться:


Вверх