ОФІЦІЙНИЙ ВЕБ-САЙТ ХАРКІВСЬКА ОБЛАСНА
ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Державна політика перехідного періоду як основа реінтеграції тимчасово окупованих територій України: результати круглого столу

21 січня 2022 | 19:05

Державна політика перехідного періоду як основа реінтеграції тимчасово окупованих територій України: результати круглого столу

Державна політика перехідного періоду є одним з пріоритетів для України і зараз є низка сфер, в яких слід сформувати державну позицію та втілити її у форматі законів та актів Кабміну.

Найбільш ефективно це можна здійснити у процесі інклюзивного діалогу із залученням наукової спільноти та представників громадянського суспільства.

Такої спільної думки вдалося досягти під час круглого столу в Харкові 21 січня під головуванням Віце-премʼєр-міністра України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук. Організатором виступила Національна академія правових наук України за участі Донбаської регіональної ради з питань реформи правосуддя. Подія відбулась за сприяння Проєкту ЄС «Право-Justice» у стінах Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

У заході взяли участь провідні правники харківської наукової спільноти, експерти українського громадянського суспільства й міжнародних організацій, представники Мінреінтеграції та Офісу Генерального прокурора. Від місцевої влади були голова Харківської обласної державної адміністрації Олег Синєгубов та Харківський міський голова Ігор Терехов. До обговорення долучились і правники-практики – судді, адвокати та службовці, що входять до складу Донбаської регіональної ради з питань реформи правосуддя.

Доповіді, представлені на заході, стосувались урядового законопроєкту «Про засади державної політики перехідного періоду», зокрема, основних рекомендацій висновку Венеційської комісії, а також бачення наукової спільноти та громадськості щодо юридично та політично складних питань амністії і конвалідації (визнання дійсними) правочинів, недійсність яких пов’язана з їх вчиненням на тимчасово окупованих територіях України.

«Послідовна та комплексна державна політика щодо деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Кримського півострова і окремих районів Донецької та Луганської областей вкрай важлива. Зараз ми працюємо над вдосконаленням урядового законопроєкту «Про засади державної політики перехідного періоду». Водночас я започаткувала напрацювання законодавчої бази для амністії та конвалідації. Це питання, що турбують як мешканців тимчасово окупованих територій, так і громадян України в цілому. Діяльність Уряду, зокрема, спрямована на розв’язання конкретних проблем громадян та направлення чітких сигналів про те, якими будуть наслідки тих чи інших дій людей, які наразі перебувають на тимчасово окупованих територіях», – зазначила Віце-премʼєр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук.

Обмін думками між учасниками круглого столу продемонстрував не тільки актуальність окреслених питань, а й нетривіальність задач, що постали перед державою та суспільством.

Голова ХОДА Олег Синєгубов підкреслив, що питання послідовної та комплексної політики щодо деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій – одне з головних питань на рівні держави: «Харківщина як регіон, який межує із областями з тимчасово окупованими територіями, має багато експертів-практиків. Правозахисники щодня стикаються із проблемами вимушено переселених осіб, яких в області майже 140 тисяч осіб. Послідовна та комплексна державна політика щодо деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій – одне з головних питань порядку денного Президента та Уряду. Зі свого боку готові всебічно сприяти її реалізації на обласному рівні. Переконаний, це лише початок напрацювання комплексу законопроєктів, які вирішать проблеми реінтеграції».

Президент Національної академії правових наук України Олександр Петришин наголосив на важливості співпраці з державними органами: «Національна академія правових наук України на запит Мінреінтеграції надавала змістовні пропозиції та здійснювала ґрунтовну експертизу у процесі підготовки законопроєкту «Про засади державної політики перехідного періоду». Науковці Академії готові й надалі забезпечувати науковий супровід реформ, які проводить Уряд України та брати участь у розробці ключових документів».

Координатор Донбаської регіональної ради з питань реформи правосуддя, суддя-спікер Господарського суду Луганської області Олена Фонова зауважила на важливості теми конвалідації: «Впродовж 8 років українцям практично неможливо легалізувати в Україні продане на тимчасово окупованих територіях житло. Водночас, простої відповіді, які саме це мають бути правочини і який визначено порядок їхньої конвалідації, досі немає. Саме тому обговорення означеного питання в колі науковців і практиків дозволить запобігти можливим ризикам і є важливим кроком на шляху впровадження процедури конвалідації».

Фото

Теги: синєгубов державна політика верещук круглий стіл

Версія для друку Поділиться:


Вверх